ČL SEO

Návod na úspech online: Čo je to SEO a prečo je dôležité pre vašu firmu?

V dnešnom digitálnom svete je SEO (Search Engine Optimization) neodmysliteľnou súčasťou úspechu online. Neviete, čo to je? Nevadí. V tomto článku vysvetlíme, čo to SEO vlastne je, prečo je dôležité pre každú firmu, ktorá sa chce presadiť v online priestore, ako vyniknúť oproti konkurencii a ako zlepšiť kvalitu a kvantitu návštevnosti vašich webových stránok.

Čo je to SEO?

SEO je skratka pre Search Engine Optimization, čo v preklade znamená optimalizácia pre vyhľadávače. Ide o proces zlepšovania viditeľnosti webovej stránky vo vyhľadávačoch ako Google, Bing, Yahoo a ďalších. Cieľom SEO je získať vyššie organické, teda neplatené pozície vo výsledkoch vyhľadávania pre relevantné kľúčové slová a frázy, ktoré súvisia s daným podnikaním. To umožňuje potenciálnym zákazníkom, ktorí vyhľadávajú produkty a služby, ktoré daná firma ponúka, nájsť práve ju.

Keďže organické vyhľadávanie je pre ľudí najvýznamnejším spôsobom vyhľadávania a prístupu k online obsahu, dobrá stratégia SEO je nevyhnutná pre pritiahnutie nových zákazníkov.

Prečo je SEO dôležité?

SEO, alebo optimalizácia pre vyhľadávače, je nevyhnutnou marketingovou aktivitou pre zviditeľnenie webovej stránky na internete. Okrem pritiahnutia zákazníkov z vyhľadávačov ako je Google poskytuje aj mnohé ďalšie výhody pre spoločnosť:

Budovanie dôveryhodnosti

Stránky, ktoré sa pri vyhľadávaní zobrazujú najvyššie sa považujú za najlepšie a najdôveryhodnejšie. Výsledky zobrazené na prvej strane sú najrelevantnejšie. To vedie k väčšej dôveryhodnosti pre firmu a web. 

Konkurenčné výhody

Je to jednoduché – lepšie nastavené SEO znamená vyššie zobrazenie stránky vo vyhľadávačoch, čo znamená viac klikov a nákupov oproti konkurencii.

Oslovenie viacerých ľudí

SEO pomáha prilákať na web akéhokoľvek používateľa, bez ohľadu na to, s akým záujmom dané pojmy a frázy vyhľadáva. Spoliehame sa na dopredu vybrané kľúčové slová a frázy, ktorými chceme prilíkať konkrétnu skupinu používateľov.

Rozdiely medzi plateným a organickým vyhľadávaním

Platené vyhľadávanie a organické vyhľadávanie sú dva rôzne spôsoby, ktoré slúžia k zlepšovaniu viditeľnosti webovej stránky vo vyhľadávačoch. Tu je prehľad hlavných rozdielov medzi nimi:

Pozícia

Prvý a najviditeľejší rozdiel je v tom, že výsledky plateného vyhľadávania sa zobrazujú v hornej časti stránok s výsledkami vyhľadávačov a organické výsledky sa zobrazujú pod nimi. Pri platených výsledkoch sa zobrazuje nápis “reklama” alebo “sponsored”.

Čas

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi plateným a organickým vyhľadávaním je čas. S plateným vyhľadávaním sa dostanete takmer k okamžitým výsledkom, niekedy v priebehu niekoľkých minút; zatiaľ čo pri organickom vyhľadávaní výsledky trvajú dlhšie – často týždne, mesiace a dokonca roky. 

Cena

Najväčší rozdiel medzi plateným a organickým vyhľadávaním, ako vyplýva už z názvu. Pri platenom vyhľadávaní sa platí za každý klik na reklamu (PPC – pay per click) na základe ceny za kliknutie (CPC – cost per click). Pre organické vyhľadávanie je návštevnosť bezplatná, ale vyžaduje investíciu do zdrojov aj času.

Návratnosť

Návratnosť sa dá jednoducho merať pomocou analytických nástrojov. Pri platenom vyhľadávaní však môže návratnosť investícií časom stagnovať alebo klesať. Pri organickom vyhľadávaní sa návratnosť investícií meria o niečo ťažšie, no zvyčajne sa časom zlepšuje. Z dlhodobého hľadiska môže organické vyhľadávanie ponúknuť veľmi dobrú návratnosť investícií.

Návštevnosť

Iba cca 20 % až 30 % hľadajúcich kliká na platené výsledky a 70 % až 80 % hľadajúcich kliká na organické výsledky SEO. Takže obrovský podiel kliknutí je v skutočnosti na organické výsledky.

Čo všetko zahŕňa SEO optimalizácia

Prieskum kľúčových slov

Identifikácia a výber relevantných kľúčových slov a fráz je základom SEO optimalizácie. Tieto kľúčové slová musia byť zahrnuté do nadpisov, titulkov, obsahu, meta popisov, URL adries a ďalších častí webovej stránky. Na výber najrelevantnejších kľúčových slov používame najmodernejšie vyhľadávacie nástroje.

Kvalitný obsah

Vytváranie kvalitného, informatívneho a relevantného obsahu je dôležité pre SEO. Obsah by mal byť prispôsobený potrebám cieľovej skupiny a mali by sa do neho zahrnúť kľúčové slová. Dobrý obsah pritiahne pozornosť návštevníkov a zvýši ich angažovanosť.

Optimalizácia webovej stránky (on-page)

On-page faktory zahŕňajú technické aspekty webovej stránky, ktoré ovplyvňujú jej viditeľnosť vo vyhľadávačoch. To zahŕňa optimalizáciu meta popisov, titulkov, URL adries, interných odkazov, štruktúry stránky, rýchlosti načítania, mobilnej priateľnosti a používateľskej skúsenosti.

Spätné odkazy (off-page)

Off-page optimalizácia sa zameriava na budovanie spätných odkazov (backlinkov) z dôveryhodných a relevantných webových stránok. Kvalitné a relevantné backlinky prispievajú k dôveryhodnosti a autorite vašej stránky vo vyhľadávačoch.

Lokálna optimalizácia

Ak prevádzkujete miestne podnikanie, zahrňte do SEO optimalizácie aj lokalizačné faktory. Ide o získavanie hodnotení a recenzií, aktualizáciu informácií o lokalite a zaregistrovanie sa vo vyhľadávačoch a adresároch miestnych firiem.

Analýza a monitorovanie

Sledovanie výkonu a analýza údajov sú dôležité pre zlepšovanie SEO stratégie. Pomocou nástrojov ako Google Analytics a Google Search Console môžete sledovať návštevnosť, konverzie, kľúčové slová a iné dôležité ukazovatele.

Prečo je dobré začať SEO optimalizáciu čo najskôr

SEO je dlhodobý proces a vyžaduje si čas na dosiahnutie viditeľných výsledkov. Čím skôr začnete, tým skôr sa môžete posunúť vpred a čo najrýchlejšie dosiahnuť želané výsledky. Navyše, v online priestore je konkurencia prítomná vždy. Ak vaša konkurencia už začala so SEO optimalizáciou a získala vyššie pozície vo vyhľadávačoch, môže byť ťažšie presadiť sa.  

Kompletná SEO optimalizácia vyzerá náročne. Myslíte, že to nezvládnete? Dobrá správa! My sme tu pre vás. Pomocou profesionálnych nástrojov zhodnotíme vašu súčasnú situáciu, pomôžeme vám navrhnúť krátkodobé a dlhodobé ciele pre SEO. Vytvoríme zoznam relevantných kľúčových slov a fráz, preskúmame konkurenciu. Navrhneme úpravu všetkých textov na webe, viditeľných aj skrytých, ktoré ovplyvňujú SEO vyhľadávanie. Pomôžeme vám aplikovať spätné odkazy na stránkach so silnou autoritou. Budeme analyzovať a monitorovať priebeh, výsledky a návratnosť vašej SEO optimalizácie. Či už máte eshop, informačný web alebo cestovateľský magazín, radi vám pomôžeme priviesť organickú návštevnosť. Neviete si to predstaviť? Rezervujte si úvodnú, nezáväznú 30 min. konzultáciu ZDARMA, kde spoločne preberieme detaily možnej spolupráce.

Comments are closed.